Light Nepal

गर्मीमा फ्रिजको होइन माटोको भाँडोको पानी पिउनुहोस्, स्वास्थ्यलाई हुन्छ अचम्मका फाइदा

काठमाडौं ।  गर्मीमा माटोको भाँडोको पानीका फाइदाहरू: हामी सबैलाई फ्रिजको पानी पिउने साइड इफेक्टको बारेमा राम्ररी थाहा छ। तर पनि गर्मी मौसममा तिर्खा मेटाउन चिसो पानी पिउन मन लाग्छ । तर के तपाईंले कहिल्यै माटोको भाँडोबाट पानी पिउनुभएको छ? यदि हैन भने हामी तपाईलाई भाँडोको पानी पिउनुका अचम्मका फाइदाहरु बताउँदैछौं, थाहा पाउँदा तपाई पनि चिसो फ्रिजको चिसो पानीलाई अलविदा भन्नुहुनेछ ।

 

गर्मी मौसममा भाँडोको पानी पिउनुका फाइदाहरू

१) पानीलाई प्राकृतिक रूपमा चिसो राख्छ- माटोको भाँडोमा पानी राख्नाले पानीलाई प्राकृतिक रूपमा चिसो बनाउन मद्दत गर्छ। माटोको भाँडोको सतहमा साना प्वालहरू हुन्छन् र यी प्वालहरूबाट पानी छिट्टै वाष्पीकरण हुन्छ। वाष्पीकरण प्रक्रियाले भाँडा भित्रको पानीको तापलाई नष्ट गर्न ख्याल राख्छ, जसले पानीको तापक्रम घटाउँछ।

२) प्राकृतिक प्युरिफायर- आजकल तपाईले बजारमा पानी शुद्ध गर्न विभिन्न प्रकारका प्युरिफायरहरू पाउनुहुनेछ, यद्यपि माटोको भाँडो पानीलाई चिसो गर्न मात्र नभई यसलाई प्राकृतिक रूपमा शुद्ध गर्न पनि प्रयोग गरिन्छ।

) गर्मी स्ट्रोक बाट जोगाउन मद्दत गर्छ- गर्मी महिनाहरुमा गर्मी को एक सामान्य समस्या हो। माटोको भाँडोको पानी पिउनाले सनस्ट्रोकसँग लड्न मद्दत गर्दछ किनकि माटोको भाँडोले पानीमा प्रशस्त खनिज र पोषक तत्वहरू राख्छ र छिट्टै रिहाइड्रेट गर्न मद्दत गर्दछ।

४) मेटाबोलिजम बढाउँछ– माटोको भाँडोमा राखिएको पानी कुनै पनि प्रकारको केमिकलबाट मुक्त हुन्छ, माटोको भाँडोको पानी दैनिक पिउनाले मेटाबोलिजम बढ्छ। पानीमा पाइने मिनरल्सका कारण यसले पाचन प्रक्रियामा सुधार ल्याउन सक्छ ।

५) घाँटीका लागि उत्तम- फ्रिजको चिसो पानी पिउनाले घाँटी चिलाउने र दुख्ने समस्या हुन्छ । तर माटोको भाँडोको पानीको तापक्रम घाँटीमा नरम हुन्छ र यसले कसैको पुरानो खोकीलाई बढाउँदैन।

 

6) एसिडिटी हट्छ – माटोका भाँडाहरू प्राकृतिक रूपमा क्षारीय हुन्छन्। जसले गर्दा एसिडिटी र ग्यास्ट्रिक सम्बन्धी समस्या टाढा रहन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्