Light Nepal

भारतले ऐतिहासिक सम्झौता पछि बढ्दो UAE सम्बन्ध र व्यापारलाई हाइलाइट गरेको छ

नयाँ दिल्लीः

भारतले मंगलबार युएईसँगको बढ्दो द्विपक्षीय सम्बन्धलाई हाइलाइट गर्दै यस वर्ष दुई देशहरू बीचको उच्च स्तरीय बैठकहरूको श्रृंखला पछि राष्ट्रका विदेश मन्त्रीहरूले नयाँ दिल्लीमा वार्ता गरेको हो ।

भारत र यूएईले यस वर्षको सुरुमा एउटा ऐतिहासिक सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका छन् । व्यापक आर्थिक साझेदारी गरिएको सम्झौता मे महिनामा लागू भएको थियो। यस सम्झौताले सबै सामानको झण्डै ८० प्रतिशतमा कर घटाउँछ र भारतीय निर्यातको ९० प्रतिशतमा शून्य शुल्क पहुँच प्रदान गर्दछ।

UAE अमेरिका र चीन पछि भारतको तेस्रो ठूलो व्यापार साझेदार हो, २०२० – २१ मा $ ४३ .३ बिलियनको द्विपक्षीय व्यापार मात्रा संग। UAE तीस लाख भन्दा बढी भारतीय प्रवासीहरूको घर पनि हो, जसले प्रत्येक वर्ष आफ्नो परिवारलाई अरबौं डलर रेमिट्यान्स पठाउँछन्।

युएईले पनि पछिल्ला दुई वर्षमा भारतमा १० अर्ब डलरभन्दा बढी लगानी गरेको मन्त्रालयको तथ्यांकले देखाएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्