Light Nepal

इरानबाट ५०,००० भन्दा बढी अफगानीहरूलाई देश निकाला

काबुल (टोलो न्यूज):

शरणार्थी तथा स्वदेश फिर्ता मन्त्रालय (एमओआरआर) ले गत महिना इरानबाट ५० हजारभन्दा बढी अफगान शरणार्थीलाई देश निकाला गरिएको जनाएको छ। मन्त्रालयका अधिकारीहरुका अनुसार कार्यवाहक अफगान मन्त्री र इरानी राजदूत बहादुर अमिनियानबीच बिहीबार अफगान शरणार्थीहरुको अवस्थाका बारेमा छलफल भएको थियो ।

अफगानिस्तानका शरणार्थी मामिला मन्त्री यस बैठकमा उपस्थित थिए र अफगानिस्तान फर्केका अफगानीहरूलाई रोजगारीका अवसरहरू सिर्जना गर्न छिमेकी देशहरू विशेष गरी इरानले सहयोग गर्नुपर्छ भन्ने कुरामा जोड दिइएको थियो,” एमओआरआरका अधिकारी बसित अन्सारीले बताए । यसैबीच, आप्रवासीहरूको अधिकारका लागि केही अधिवक्ताहरू इरानमा अफगान शरणार्थीहरूको निर्वासनबाट चिन्तित छन्।

इरानमा कागजपत्रविहीन आप्रवासीहरूको जनगणना योजना पूरा भएपछि जबरजस्ती निर्वासनको प्रक्रिया फेरि सुरु भएको छ, जसले आप्रवासीहरूलाई धेरै कठिनाइहरूको सामना गर्नुपरेको छ, “इरानमा शरणार्थीहरूको अधिकारका लागि कार्यकर्ता असिफाले बताए । काबुलका लागि इरानका राजदूत बहादुर अमिनियनले दैनिक करिब तीन हजार अफगानी अवैध रुपमा इरान प्रवेश गर्ने र सोही सख्याँमा अफगानीहरु भिसा र कानुनी कागजात लिएर इरान जाने गरेको बताए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्