Light Nepal

सी जिनपिङले सत्ता सुदृढ गर्न पार्टीको संविधान संशोधन गर्ने !

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी ले अक्टोबर मा हुने २०औं पार्टी कंग्रेसमा आफ्नो संविधान संशोधन गर्ने अपेक्षा गरिएको छ । यस संशोधनको उद्देश्य पार्टी भित्र राष्ट्रपति सी जिनपिङको अधिकारलाई सुदृढ पार्ने बताइएको छ ।

सीपीसी पोलिटब्युरोले राष्ट्रपति सी जिनपिङको अध्यक्षतामा भएको बैठकमा पार्टीको संविधान संशोधनको मस्यौदामा छलफल गरेको सिन्ह्वाको सरकारी समाचार एजेन्सी सिन्ह्वाले बताएको छ। सी जिनपिङले १६ अक्टोबर २०२० मा सुरु हुने पार्टी कंग्रेसको मा तेस्रो पाँच वर्षको कार्यकाल सुरक्षित गर्ने अपेक्षा गरिएको छ ।

जनवादी गणतन्त्र चीनका संस्थापक माओ त्से तुङ पछि चीनको सबैभन्दा शक्तिशाली नेताको रूपमा आफ्नो हैसियतलाई जोड दिँदै वर्तमान राष्ट्रपतिले आफ्नो महत्वाकांक्षालाई मुर्तरुप दिन खोजेका हुन् । अन्तिम पटक पार्टीको संविधान २०१७ मा संशोधन गरिएको थियो। त्यसमा संशोधनहरूले “चिनियाँ विशेषताहरूसहितको समाजवादमा सी जिनपिङको विचार” राखेको थियो।

राष्ट्रपति सीले धेरै प्रतिरोध बिना नै तेस्रो कार्यकाल जित्ने सम्भावना छ। चीनको आन्तरिक र बाह्य नीतिहरूको यस मोडमा भएको अन्तरक्रियाले वास्तवमा XI ले आफ्नो तेस्रो कार्यकालमा पदभार ग्रहण गरेपछि अवलम्बन गर्ने कार्यको मार्ग निर्धारण गर्नेछ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्